Ciekawe

Kiedy właściciele restauracji wymienią kasy fiskalne?

Od 2018 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy fiskalne, które pozwolą na wprowadzenie w naszym kraju systemu kas rejestrujących online. Rezultaty nowych regulacji prawnych odczują przede wszystkim przedsiębiorcy. A już w szczególności będzie to dotyczyło właścicieli tych działalności, w których przepisy wymuszą wcześniejszą wymianę kas fiskalnych, m.in. barów, kawiarni i restauracji.

 

Zastępowanie dotychczasowych technologii sprzedaży urządzeniami online zostanie rozłożone w czasie. W związku z tym, wejście w życie nowych przepisów nie będzie równoznaczne z natychmiastowym obowiązkiem wymiany kasy. Niemniej, właściciele działalności gastronomicznych już dziś powinni pomyśleć o tym, jak przygotować swoje firmy do pracy w systemie online. Tym bardziej, że od pewnego czasu na rynku można znaleźć urządzenia rejestrujące, których w przyszłości nie będzie trzeba wymieniać na nowe modele. A wśród technologii z certyfikatem „Online Ready” znajdują się też kasy fiskalne do restauracji.

 

Zmiany w ustawie VAT

Wprowadzenie w Polsce nowego systemu fiskalizacji nie będzie możliwe bez odpowiedniego zmodyfikowania obecnych regulacji prawnych. Zmiany w przepisach obejmą m.in. ustawę o podatku od towarów i usług. To właśnie w tym akcie prawnym pojawią się zapisy, które zobligują wybrane grupy podatników do wcześniejszego przejścia na rejestrowanie obrotu na kasie fiskalnej nowego typu. Konieczność ta będzie dotyczyła m.in. właścicieli restauracji, kawiarni, barów czy lokali typu fast-food. Zgodnie ze zmianami planowanymi w ustawie VAT, działalności gastronomiczne wymienią urządzenia najpóźniej do 1 lipca 2019 roku. I nie będzie wtedy miało znaczenia to, czy kasa stosowana dotychczas posiada jeszcze ważną homologację Głównego Urzędu Miar.

 

Kasy gotowe na online w gastronomii

Do połowy 2019 roku zostało jeszcze dużo czasu. Nie oznacza to jednak, że nie można wcześniej przygotować się do zmian w przepisach i wymogu wymiany urządzenia rejestrującego. A taką szansę dają dzisiejsze kasy fiskalne, które posiadają certyfikaty określane najczęściej jako Online Ready. W największym uproszczeniu można napisać, że właściciele urządzeń rejestrujących, gotowych na pracę w nowym systemie, nie będą musieli w przyszłości zastępować tych modeli kolejnymi. W takich okolicznościach wystarczająca okaże się modernizacja kasy fiskalnej. Na czym konkretnie będzie to polegało?

Właściciel urządzenia gotowego na online zyska możliwość zgłoszenia swojego modelu do producenta. Następnie kasa zostanie wyposażona we wszystkie rozwiązania technologiczne, które będą niezbędne do rejestrowania obrotu na nowych zasadach. Unowocześnienie urządzenia online ready obejmie m.in. wprowadzenie funkcji pozwalającej na realizowanie paragonów w 2 formach: papierowej i elektronicznej. Co więcej, zmodernizowana kasa zagwarantuje stałą współpracę z Centralnym Repozytorium – systemem nadzorowanym przez Ministerstwo Finansów.

Właściciel lokalu gastronomicznego będzie musiał oczywiście zapłacić za modyfikację kasy online ready. Koszty związane z modernizacją urządzenia fiskalnego okażą się jednak niższe, niż przy zakupie kolejnego modelu. Ponadto, przedsiębiorca nie będzie musiał uczyć się obsługi nowej kasy. Zyska znacznie nowocześniejszą technologię sprzedaży, w przypadku której podstawowe funkcje będą już doskonale znane.

Share: