Ciekawe

Krzesła z plastiku – trend, którego korzenie sięgają poprzedniego wieku

Projektowanie mebli to dziedzina, która, podobnie jak moda rządzi się swoimi prawami. Jest tak samo zmienna i równie często inspiracje czerpie z wcześniejszych lat. Niektóre trendy mijają, a niektóre stają się ikonami designu. Plastikowe krzesła to formy, których najbardziej znamienite projekty powstały w latach 50. i 60. XX wieku, a do dziś funkcjonują w przestrzeni publicznej w niezmienionym kształcie.

Ikony wzornictwa

Ray i Charles Eames, para projektantów, która stworzyła w latach 50. projekty krzeseł znanych do dziś pod hasłem “krzesła Eames’ów”, odcisnęła swój ślad w świecie designu. Ich krzesła z plastiku to połączenie gładkiego siedziska z prostymi, drewnianymi nóżkami lub konstrukcją z metalowych prętów wzorowaną na wieży Eiffela. W praktycznie niezmienionej formie produkowane są do dziś z dobrej jakości polipropylenu. Te znane na całym świecie siedziska najlepiej prezentują się we wnętrzach o charakterze industrialnym, minimalistycznym i modernistycznym. Sprawdzą się zarówno w salonie, jadalni czy kuchni, jak i w łazience lub sypialni.

Kolejnym projektem, który do dziś jest inspiracją osób projektujących designerskie krzesła jest Louis Ghost Philippe Starcka. To niebanalna konstrukcja – krzesło jest barokowe, w stylu Ludwika XV… a wykonane z przezroczystego lub kolorowego poliwęglanu. Ten model plastikowych krzeseł jest tak popularny, że można zakładać, że nawet osoby, które nigdy nie poznały jego nazwy, doskonale kojarzą jego wygląd. Najlepiej prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.

Od niemal 60 lat oko cieszy projekt Vernera Pantona o nazwie Panton Chair. Jego niezwykłość polega na tym, że jako pierwsze plastikowe krzesło na świecie zostało odlane w całości metodą wtryskową. Ten dopracowany mebel powstał po siedmiu latach testów i poprawiania błędów. Nowoczesne metody barwienia polipropylenu pozwalają na uzyskanie dowolnego koloru tego charakterystycznego siedziska bez płaszczyzn i kątów.

Krzesło Masters Philippe Starcka to hołd złożony trzem innym designerskim krzesłom. Wygodne i lekkie, jest stworzone z jednego kawałka tworzywa i pasuje do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz.

Krzesła inspirowane w każdym domu

Wiele firm produkuje krzesła z plastiku inspirowane tymi wizjonerskimi formami, które na stałe zagościły w kanonie designu. Czerpiąc z najlepszego wzornictwa projektują designerskie krzesła wytwarzane najczęściej z poliwęglanu. Jest to termoplastyczny materiał, o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne, pozwalający uzyskać efekt dużej przeźroczystości i bogatą gamę kolorów.

Share: