Ciekawe

Licznik jednofazowy, czy trójfazowy- który wybrać

Każde gospodarstwo domowe, lokal użytkowy, a także mieszkaniowy, który podłączony jest do instalacji elektrycznej musi posiadać licznik energii elektrycznej. Oczywiście model i rodzaj zależy od wielu czynników, a także o taryfy operatora.
Licznik prądu pozwala na kontrolowanie jego poboru , a co z tym idzie ma się realny wpływ na rachunki. W przypadku budowy domu , już na wstępnym etapie należy złożyć wniosek o przyłącze, po pozytywnej jego weryfikacji następuje również montaż licznika energii elektrycznej. W ty, wypadku znajduje się on za zewnątrz, co ułatwia pracownikom jego odczyt i jest również gwarantem bezpieczeństwa, w razie sytuacji, gdy ktoś podszywałby się pod inkasenta. Oczywiście właściciel posesji posiada także klucz do skrzynki i w ten sposób może sprawdzać pobór energii elektrycznej.

Licznik indukcyjny- zalety

Licznik prądu indukcyjny jest najczęściej montowany. Jego zaletą na pewno też jest stosunkowo niska cena. Aluminiowa tarcza porusza się wraz z poborem energii i zapisuje określone wartości. Oczywiście im szybciej się kręci tym pobór jest zdecydowanie większy. W tym wypadku można zdecydować się na dwa sposoby rozliczenia. Jednym z nich jest rozliczenie prognozowane, zatem rachunki są oszacowane na podstawie dotychczasowego zużycia prądu. Stąd przy rozliczeniu rocznym może się okazać, że mamy nadpłatę, albo też dopłatę. Obecnie zdecydowanie popularniejsza staje się taryfa, która pozwala na rozliczenie rzeczywiste, a więc co miesiąc podajemy realny stan licznika. Zatem płacimy miesięcznie tyle ile zużyliśmy energii.

Innym rodzajem jest licznik energii elektrycznej, który jest elektroniczny, a więc w takim przypadku pomiar jest bardzo dokładny i możemy go podawać, bez konieczności wizyty specjalisty. Licznik prądu może być także przedpłatowy, zatem klient kupuje określoną ilość prądu, za którą z góry płaci. Takie rozwiązanie bardzo często są stosowane w przypadku osób mających zaległości.

Licznik trójfazowy, czy licznik jednofazowy?

Licznik musi być dopasowany do zużycia energii elektrycznej. Oczywiście na to wpływa także ilość posiadanego sprzętu, który pobiera prąd. Jeszcze do niedawna w domach stosowało się licznik jednofazowy, a obecnie już na etapie budowy i podłączenia instalacji stosuje się licznik trójfazowy. To najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy w domu mamy dużą ilość sprzętu rtv i agd, z którego bardzo często korzystamy. Zatem licznik trójfazowy dedykowany jest do instalacji trójfazowej, gdzie napięcie wynosi 400v. W tym wypadku składa się ona z 4, czy 5 przewodów.

Źródło tekstu: https://www.egniazdka.pl/liczniki-c-12_40.html

Share: