Dom i Wnętrze

Pergola ogrodowa – nasza ogrodowa architektura

Pergola ogrodowa zaliczana do małej architektury ogrodowej służy najczęściej do podtrzymywania pnących się roślin. Obecnie jednak jej funkcje poszerzyły się do tworzenia osłony nad miejscem do wypoczynku na tarasie. 

Pergola ogrodowa na kartach historii

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pergola ogrodowa jest taką konstrukcją budowlaną, która znana była już kilka tysięcy lat temu p.n.e. Już wtedy Egipcjanie stworzyli takie konstrukcje drewniane po to aby dawały im one cień przed prażącym słońcem. Na przestrzeni lat pergole ogrodowe można odnaleźć nie tylko na kartach historii, w wielu utworach literackich ale także na różnego rodzaju malowidłach. W pewnym momencie pergole zaczęły pełnić funkcje handlowe tworząc bardzo przyjemne miejsce do wymiany towarów i usług. Najsłynniejsza pergola to ogromna pergola Hill Garden w Londynie.

Projekt i wykonanie

To jak będzie wyglądała nasza pergola ogrodowa zależy tylko i wyłącznie od nas. Może to być bramka służąca jako przejście pomiędzy ogrodem a pozostałą częścią wolnej przestrzeni. To na niej będą opierały się pnące rośliny. Pergola może być jednak o wiele większych rozmiarów zbudowana nie tylko z drewna ale również z metalu, muru, żelbetonu. Spotykane są również hybrydy będące miksem drewna i muru. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz projektu jaki zostanie dla nas wykonany. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, to warto połączyć funkcje pergoli z nowoczesnym zadaszeniem tarasowym, dzięki czemu stworzymy dla siebie idealną przestrzeń do wypoczynku na ogrodzie. 

Share: