Każde wnętrze za pomocą oświetlenia może nabrać innego charakteru. Oczywiście w pierwszej kolejności oświetlenie ma spełniać rolę praktyczną, także powinno doświetlać pokoje po tym, jak zapadnie zmrok. Jakie oświetlenie wybrać?

Kształtowanie przestrzeni

Oświetlenie to bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia kształtowanie przestrzeni. Dzięki niemu można optycznie powiększyć wnętrze, trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić. Nowoczesne oświetlenie skierowane na sufit sprawia, że wnętrze wydaje się większe, natomiast światło padające na podłogę da efekt niższego pomieszczenia, co sprawdzi się w przypadku wysokich pokoi typowych dla starych kamienic. Gdy zechcemy nieco poszerzyć pomieszczenie, wystarczy doświetlić krótsze ściany. Nowoczesne oświetlenie to oczywiście nie tylko możliwość kształtowania przestrzeni, odpowiednio dobrane lampy stanowią doskonałą ozdobę. Lampy do jadalni czy salonu, muszą dobrze doświetlać całe pomieszczenie, jednocześnie powinny stanowić element dekoracyjny. Obecnie nowoczesne lampy do salonu znajdziemy wszędzie, praktycznie w każdym sklepie z oświetleniem. Oprócz tego oczywiście trzeba stawiać również na lampy podłogowe, których można używać, gdy chcemy poczytać książkę czy obejrzeć film.

Oświetlenie kierunkowe

Oświetlenie kierunkowe zwane także punktowym, stanowi doskonałe uzupełnienie lamp górnych. Można pomyśleć również o oświetleniu dekoracyjnym, dobrze sprawdzą się listwy świetlne wbudowane w regały czy kinkiety, które doskonale sprawdzą się do doświetlenia obrazów czy zakamarków, których nie chcemy na co dzień pokazywać.

Światło naturalne

Nowoczesne lampy do salonu, sypialni, kuchni czy jadalni nie stanowią oczywiście głównego źródła światła. Ważny jest również dostęp do oświetlenia naturalnego. Urządzając poszczególne pomieszczenia, warto brać pod uwagę poziom naświetlenia przez naturalne światło, to dość istotna kwestia. W tym wypadku zasada jest prosta – im ciemniejsze jest pomieszczenie, tym więcej sztucznego światła będzie potrzebować. Lampy do jadalni są ważne tak samo jak oświetlenie do salonu i kuchni, poszczególne elementy muszą być odpowiednio doświetlone.

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w każdym mieszkaniu czy domu, dlatego ważne jest to, aby odpowiednio doświetlić odpowiednie elementy. Pamiętajmy o tym podczas aranżowania przestrzeni.

Share: