Ciekawe

Zbrojenia budowlane – tanio?

Zbrojenia budowlane – tanio?

Pomimo tego, że obecnie niemal każdy element wykonywany z betonu podczas budowy domu zbrojony jest odpowiednimi prętami, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, do czego ta naprawdę zbrojenia budowlane w betonie są niezbędne. Po co są zbrojenia budowlane i czy można na nich oszczędzić?

Już na samym początku rozważań na temat zbrojeń budowlanych warto wyraźnie zaznaczyć, że o ile najczęściej spotykamy je w przypadku konstrukcji betonowych, to jednak i w przypadku innych materiałów są one wykorzystywane. Na potrzeby niniejszego artykułu pozostaniemy jedynie przy betonie.

Po co zbrojenia budowlane w betonie?

Już na tym etapie konieczne jest podkreślenie, że zbrojenia budowlane stosowane przy betonie maja za zadanie zwiększyć jego wytrzymałość na naprężenia powodujące jego rozciąganie. Pomimo tego, że w powszechnie uważa się beton za materiał bardzo twardy i wytrzymały, to w praktyce ma on dużą wytrzymałość na naprężenia ściskające, a niewielką na naprężenia rozciągające. Tym samym jeżeli chcemy zwiększyć wytrzymałość betonowych konstrukcji w tym zakresie, konieczne jest stosowanie odpowiednich wzmocnień stalowych.

Konstrukcje stalowe – zbrojenia budowlane

Jako zbrojenia budowlane wykorzystuje się obecnie niemal wszelkie rodzaju stalowe kształtki, liny, siatki czy konstrukcje. Wszystko zależy od pożądanego rezultatu oraz wymogów danego projektu budowlanego. Warto pamiętać o tym, że projektant oddając konkretny projekt do budowy odpowiada nie tylko za aspekty wizualne oraz użytkowe, ale również za odpowiednie zaprojektowanie budynku pod względem budowlanym – musi dokładnie wyliczyć wszelkie obciążenia i siły działające na konkretne elementy. Tym samym odstępstwa od projektu – między innymi stosowanie innego rodzaju zbrojenia budowlanego – powinny być zawsze konsultowane z projektantem.

Tanie zbrojenia budowlane?

Gdzie jednak kupimy najtaniej zbrojenia budowlane? O ile w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie ma co liczyć na duże oszczędności i warto postawić w tym względzie na najbliższy skład budowlany, który zapewni nam jednocześnie transport zakupionych materiałów na plac budowy, o tyle w przypadku większych konstrukcji warto skontaktować się bezpośrednio z okoliczną hutą lub firmą zajmującą się produkcją tego typu zbrojeń.

Podsumowując, zbrojenia budowlane są niezwykle istotnym elementem, o którym należy pamiętać już na etapie projektowania budynku. Warto mieć na względzie zalecenia projektanta odnośnie konkretnych konstrukcji, aby nie zmniejszyć wytrzymałości poszczególnych ścian czy fundamentów i aby nie czekała nas przykra niespodzianka w postaci pękających ścian i czy zbytniego osiadania budynku spowodowanego niewłaściwa konstrukcją i zbyt szybkim „zużywaniem się” betonu.

Artykuł powstał we współpracy z Euro Mix Stal

Share: