Ciekawe

„Czytaj dalej”, czyli jak znaleźć książkę dla siebie?

„Czytaj dalej”, czyli jak znaleźć książkę dla siebie?

Pomimo możliwości oferowanych przez nowoczesne technologie – także w zakresie rozrywki – „dobra książka” wciąż stanowi jedną z najczęściej wymienianych opcji spędzania wolnego czasu. Trudno się dziwić: lektura potrafi oderwać od codzienności, zabić nudę, dawać do myślenia, kształcić i zapewnić doskonałą rozrywkę. Ale co zrobić, by łatwo znaleźć książkę odpowiadającą na nasze zainteresowania i potrzeby, bez zbędnego błądzenia i straty dużej ilości czasu? Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Księgarnie, antykwariaty i biblioteki

To oczywiste kierunki, w jakich powinna zmierzać osoba chcąca zaopatrzyć się w ciekawą książkę. Najlepiej jednak szukać księgarni prowadzonych przez ludzi z pasją, którzy są na bieżąco z nowinkami wydawniczymi oraz wiedzą, jakie pozycje literackie naprawdę warto polecić. Oprócz tego, jeśli szukamy publikacji o wąskiej, sprecyzowanej tematyce, sprawdźmy wcześniej, czy w danym miejscu występuje cały dział tematyczny z podobnymi tekstami.
Bywa jednak, że książki, które mogą nas szczególnie zainteresować, nie są już powtórnie wydawane ani dostępne w księgarniach. Dlatego dobrym pomysłem jest też zaglądanie do antykwariatów. Tam znajdziemy wiele starszych tekstów, a niektóre z nich potrafią okazać się prawdziwymi białymi krukami. Ceny poszczególnych pozycji literackich będą raczej odbiegać od tych rynkowych i wahać się pomiędzy symbolicznymi kilkoma złotymi, a czasem wręcz zawrotnymi sumami pieniędzy (jeśli konkretna książka jest dość wartościowym okazem).
Jeśli jednak wolelibyśmy nie wydawać pieniędzy na książkę, a jedynie mieć ją na czas czytania – wystarczy, że udamy się do biblioteki, wyrobimy w niej swoją kartę lub założymy konto oraz sięgniemy do jej nierzadko bogatych zbiorów. Warto mieć tu na uwadze nie tylko duże wypożyczalnie, ale również te mniejsze, osiedlowe. Po pierwsze, może się okazać, że tego typu miejsce znajduje się nieopodal naszego domu, a po drugie – często właśnie w nim łatwiej zdobyć książkę, która jest niedostępna w bibliotekach bardziej znanych i uczęszczanych przez większą liczbę osób. Pracownicy w tego typu punktach zazwyczaj mają dużą wiedzę na temat literatury i także mogą zasugerować tytuły, które warto rozważyć.

Od nagród literackich do książek z polecenia

Skąd jeszcze możemy czerpać informacje na temat interesujących książek? Najprostsze rozwiązanie to rodzina i nasi znajomi. Wystarczy zapytać, czy czytali ostatnio coś godnego polecenia. To wygodna sytuacja, w której możemy uzyskać o danej książce znacznie więcej informacji, niż od kogoś, kto jedynie o niej słyszał. A jeśli występuje jeszcze podobieństwo gustów, to równocześnie wzrasta pewność, że opisywana lektura to coś dla nas.
A może mamy jakichś ulubionych autorów bądź swoje autorytety w dziedzinie literatury? Jeśli tak, warto przejrzeć ich artykuły oraz udzielone wywiady. Nierzadko padają w nich tytuły tekstów, na które warto zwrócić uwagę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skoro podzielamy wrażliwość, zainteresowania lub poglądy tych osób, spodobają nam się także polecane przez nie książki. Osobną kwestią są prestiżowe wyróżnienia, takie jak nagroda Nobla czy Pulitzera. Zyskują je publikacje docenione przez rzesze ludzi na całym świecie, w tym grono wytrawnych specjalistów w dziedzinie literatury. Czasem więc dobrze jest zacząć od klasyki oraz sięgnąć po to, co „powinno się znać”. Oprócz tego, warto śledzić recenzje i zestawienia na portalach internetowych poświęconych literaturze – tam też będzie okazja do wymiany opinii z innymi czytelnikami.
To oczywiście tylko niektóre sposoby na znalezienie interesującej lektury. Możliwości jest dużo, co jednoznacznie świadczy o tym, że, mimo upływu lat, świat książek ma się dobrze i jest w stanie zaoferować nam wiele ciekawych propozycji. Więcej na temat źródeł, do których warto zajrzeć, by znaleźć wyjątkowe pozycje literackie, przeczytasz na portalu internetowym interaktywna.pl

Share: