Ciekawe

Inwestycja w nieruchomość komercyjną

Wiele osób zastanawia się nad zakupem nieruchomości w celu późniejszego czerpania korzyści z tytułu jej najmu. Wybór jest duży – na rynku pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży różnego rodzaju budynków. Jednym z nich są nieruchomości komercyjne. Co to właściwie oznacza?

Czym są nieruchomości o charakterze komercyjnym?

Nieruchomościami komercyjnymi nazywa się budynki i powierzchnie, które nie spełniają funkcji mieszkaniowej. Należą do nich:
– powierzchnie biurowe,
– punkty handlowe (sklepy, pawilony, galerie i tym podobne),
– magazyny,
– hale produkcyjne,
– budynki przemysłowe,
– lokale przystosowane do prowadzenia działalności leczniczej (prywatne gabinety lekarskie, stomatologiczne i weterynaryjne itp.),
– lokale z przeznaczeniem użytkowym do prowadzenia działalności usługowej (punkty krawieckie, naprawa telefonów itp.).

Decydując się na zakup nieruchomości komercyjnej, należy mieć na uwadze fakt, iż umowa najmu zostanie sporządzona najprawdopodobniej z przedsiębiorstwem – nie zaś z osobą prywatną, jak w przypadku lokali mieszkaniowych. Ma to zarówno plusy i minusy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą często bardziej dbają o powierzony im lokal, ponieważ stanowi on swoistą wizytówkę firmy. Jednak najem zazwyczaj jest długotrwały, a wcześniejsze wypowiedzenie lub zerwanie umowy wiąże się z wypłatą wyszczególnionej w umowie kary finansowej. Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkaniowego osobie prywatnej jest o wiele prostsze.

Nieruchomości komercyjne z rynku wtórnego

Inwestorzy często decydują się na zakup nieruchomości przystosowanej do prowadzenia działalności gospodarczej z tak zwanego rynku wtórnego. Powodem tego jest wielokrotnie niższa cena budynku niż w przypadku tych pochodzących z rynku pierwotnego. Ponadto zakup “starej” nieruchomości często wiąże się z jej remontem, co z kolei daje możliwość zaadaptowania budynku na potrzeby potencjalnego najemcy.

Należy jednak dobrze przeanalizować koszta związane z remontem nieruchomości. Może bowiem okazać się, że inwestycja w jego odnowienie spowoduje znaczny wzrost finalnej kwoty inwestycji. Co więcej, nie zawsze zyski czerpane z najmu są w stanie zrekompensować powstałe w te sposób straty finansowe. Z tego powodu zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić wielokrotnie droższy budynek na rynku pierwotnym, niż jego tańszy odpowiednik wymagający kapitalnego remontu.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – grunty inwestycyjne

Share:
opensource.com o.pl rs-gisor.org