Technologia

Jak zabezpieczyć powierzchnię żelbetonowe?

Choć żelbet wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo wytrzymałym materiałem, to jednak wymaga on odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Zarówno sam beton, jak i otaczające go powietrze atmosferyczne sprawiają, że konstrukcje żelbetowe jako całość narażone są na poważne uszkodzenia. Jak zatem zwiększyć żywotność tych struktur?

Jak zabezpieczyć żelazo?

Pomimo, że w większości konstrukcji żelbetowych żelazne struktury są ukryte wewnątrz betonu, to również i one powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Ich największym wrogiem są substancje wchodzące w skład cementu. Są one żrące, przez co z biegiem czasu struktura żelaza staje się coraz bardziej osłabiona. Nie bez znaczenia jest też wilgoć związana wewnątrz betonowych struktur.

Jak zatem ochronić żelazo? Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalne, najczęściej dedykowane otuliny. Często są one wykonane zwykle z tworzywa sztucznego, dzięki czemu doskonale radzą sobie one w warunkach intensywnego oddziaływania silnie żrących substancji. Dzięki temu cała struktura żelbetonu jest odpowiednio zabezpieczona.

Jak zabezpieczyć beton?

Zabezpieczenie powierzchni betonowych jest znacznie bardziej skomplikowane. Po pierwsze są one narażone na znacznie większą liczbę szkodliwych zjawisk chemicznych i fizycznych. Po drugie, ich odkryta powierzchnia jest znacznie bardziej rozległa, przez co zastosowanie punktowych zabezpieczeń nie jest możliwe.

Jak zatem ochronić powierzchnię betonu? Najlepiej za pomocą środków chroniących ją przed działaniem wilgoci. Noszą one nazwę blokerów i izolują powierzchnię betonu od reszty środowiska. Co więcej, budują one na powierzchni żelbetonu specjalną warstwę ochronną, która zapobiega przenikaniu do betonu gazów, takich jak dwutlenek węgla. W normalnych warunkach ich działanie prowadzi do jego stopniowego uszkodzenia.

Ochrona przed czynnikami naturalnymi

Konstrukcje żelbetowe należy chronić nie tylko przed działaniem gazów i wilgoci. Zaleca się również by stosować środki, których działanie polega na zapobieganiu zarastania powierzchni żelbetu przez rośliny. Największym wrogiem w/w struktur są oczywiście mchy, które skutecznie osłabiają strukturę wiązań.

Podsumowując, każda konstrukcja żelbetowa wymaga zastosowania odpowiednich środków ochrony. Przeważnie są to standardowe preparaty blokujące dostęp wilgoci i dwutlenku węgla. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań, ukierunkowanych chociażby na eliminację roślin.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.fabudwkb.com.pl/ – konstrukcje żelbetowe

Share:
gesduo.com epismo.org tle-cgi.com