Ciekawe

Nowe technologie w służbie pracy – podnośniki koszowe

Najczęściej na polskich ulicach można spotkać podnośniki koszowe przy okazji prac związanych z wycinką gałęzi z drzew albo zmianą żarówek w ulicznych latarniach. Tymczasem zastosowanie podnośników koszowych jest szersze i obejmuje większy zakres prac.

Podnośniki koszowe w przemyśle filmowym

Mało kto wie, bo nie widzi się tego na co dzień, co najwyżej podziwia się efekty tych działań, nie do końca mając pojęcie, jak one powstały… Mało kto wie, jak ogromne są zasługi podnośników koszowych dla przemysłu filmowego. Każdy, kto ogląda filmy lub seriale, zdaje sobie sprawę, że niektóre sceny trzeba nagrywać na pewnej wysokości.

Nawet aktor, który ma lęk wysokości, musi się poświęcić dla dobra sztuki. Na podnośniku można umieścić aktora, który ma do zagrania określoną kwestię w określonych okolicznościach, ale na podnośnikach można też umieścić oświetlenie, które przyczyni się do lepszej charakteryzacji całej sceny.

Podnośnik wymaga pracownika

Aby pracować na wysokościach, trzeba posiadać specjalne uprawnienia. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o pracę na podnośnikach koszowych. Aby zostać zakwalifikowanym do takiej pracy, trzeba przejść specjalny kurs.

Osoba, która chce pracować na wysokościach, musi odznaczać się bardzo dobrym zdrowiem. Nie może mieć problemów zdrowotnych, które są dyskwalifikującego dla tego typu pracy. Specjalne kursy można zrobić w różnych instytucjach specjalizujących się w tej branży. Z reguły trwają one kilkadziesiąt godzin, a ich koszt to kilkaset złotych. Program to zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

Praca na wysokościach – kiedyś i dziś

Bezpieczeństwo i higiena pracy wymaga, aby ludzie pracowali bezpiecznie, bez narażania swojego zdrowia i życia. Oczywiście nie w każdej dziedzinie i nie każdej branży to niebezpieczeństwa da się wyeliminować w 100%. W końcu niebezpieczne jest nawet spacerowanie po ulicy. Są takie zawody, na przykład zawód kierowcy czy górnika, gdzie niebezpieczeństwo jest większe niż gdzie indziej.

Wydaje się jednak, że w ostatnich latach zrobiono bardzo wiele, by polepszyć bezpieczeństwo i komfort pracowników pracujących na wysokościach, w tym także na podnośnikach koszowych. Przepisy nakładają na pracodawców szereg obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, a i jakość samego sprzętu znacznie się poprawiła.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski

Share:
zobacz https://www.weddingbee.com/members/motulinks/ https://beesafe.pl/porady/prawo-jazdy-na-quada/