Dom i Wnętrze

O czym pamiętać przed budową domu?

O czym pamiętać przed budową domu?

Wielu osobom marzy się własny dom – gniazdko, które urządzimy według własnego pomysłu. Nie będą nas w nim już ograniczać zasady wprowadzone przez gospodarza domu czy spółdzielnię mieszkaniową. Możemy zdecydować samodzielnie niemalże o wszystkim. Czy aby na pewno? Nad czym warto się zastanowić i jakie kroki podjąć przed rozpoczęciem budowy domu?

Działka

Na początku musimy posiadać oczywiście działkę, czyli kawałek ziemi, na którym będziemy stawiać dom. Być może już jesteśmy jej właścicielami, bo dostaliśmy ją, odziedziczyliśmy lub kupiliśmy. Jeżeli jednak dopiero szukamy, warto zwrócić uwagę na pewne istotne aspekty takiego zakupu.
Przede wszystkim: niezwykle ważna jest lokalizacja. Wybierając działkę w danym miejscu, decydujemy, że to właśnie tam będzie znajdował się nasz dom. Dobrze więc, jeśli będzie to dzielnica, która jest dla nas atrakcyjna. Weźmy pod uwagę zarówno kwestie komunikacyjne, jak i to, czy okolica jest spokojna i bezpieczna.
Warto dokładnie przyjrzeć się także wymiarom działki. Czasem w dobrej cenie można dostać dość wąski kawałek ziemi. Zastanówmy się jednak czy nasz wymarzony dom się zmieści na takiej szerokości. Pamiętajmy koniecznie, że domu nie można postawić od płotu do płotu. Obowiązują nas przepisy budowlane, które jasno określają, jak duża musi być odległość ściany od działki sąsiada. Jeszcze większy odstęp będziemy musieli zachować, jeśli zdecydujemy się na wstawienie okna w daną ścianę.

Projekt

Czy mając swoją działkę możemy od razu zabrać się za prace budowlane? Niestety, niekoniecznie. Najpierw potrzebujemy projektu. Nie możemy go naszkicować na kartce, na zasadzie: tutaj jest kuchnia, tutaj będzie salon, a tam gdzieś łazienka. Projekt, dokładnie wyliczony co do centymetra, musi wykonać architekt. Zrobi go w taki sposób, aby mógł być zaakceptowany przez organ wydający pozwolenia na budowę. Mamy więc pewność, że projekt będzie spełniał wymogi prawa budowlanego i innych przepisów.
Oczywiście, architekt może zaproponować nam pewne rozwiązania, ale ogólną wizję tego, jak ma wyglądać nasz dom powinniśmy mieć my sami. Czy chcemy posiadać taras? Ile łazienek nam się marzy? O jakim metrażu myślimy? Na początku współpracy z architektem czeka nas długa rozmowa, w trakcie której podzielimy się wszelkimi uwagami i marzeniami dotyczącymi ostatecznego wyglądu domu.

Ekipa budowlana

Działka – jest. Projekt zatwierdzony – zrobione. Teraz możemy wreszcie przystąpić do działania. Nie da się wybudować domu samodzielnie, w pojedynkę. Do tego potrzeba specjalistycznej wiedzy, umiejętności, maszyn oraz materiałów. To wszystko zapewni nam dobra ekipa budowlana. Naszym zadaniem będzie jednak jej odnalezienie. Warto zacząć poszukiwania od sieci. Wpisując w wyszukiwarkę frazy takie jak “firma budowlana opole”, “firma budowlana opolskie” czy “usługi budowlane opolskie” znajdziemy wiele adresów firm działających w naszym mieście lub w najbliższej okolicy. Warto podzwonić do nich, poczytać oferty na stronie i dowiedzieć się więcej na temat cen, szybkości usług, a także dostępności.

Jeśli zależy nam na szybkim przystąpieniu do prac, a wybieramy znaną w naszym mieście firmę, w Opolu jest to http://ksetra.pl/, może się okazać, że mają zajęte terminy nawet kilka miesięcy do przodu. Musimy wówczas zdecydować, czy będziemy czekać na wolny termin czy może poszukamy kogoś mniej rozchwytywanego. Warto również popytać znajomych, którzy budowali domy, z usług jakich firm korzystali i czy byli z nich zadowoleni. Taka opinia z pierwszej ręki jest niezwykle cenna i może pomóc nam podjąć decyzję. Wpisując w wyszukiwarkę “firma budowlana opole”, “firma budowlana opolskie” czy “usługi budowlane opolskie” dotrzemy również do opinii na forach dotyczących poszczególnych ekip.

Share:
Metalowy stojak na ręczniki w stylu loft Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/