Opieka nad starszą osobą – na co zwracać szczególną uwagę?
Opieka nad starszymi osobami nigdy nie jest prosta i przyjemna, podejmując się tego zadania, należy się liczyć z wieloma przeciwnościami, które przyjdzie nam pokonać. Opiekun musi cechować się wytrwałością, cierpliwością i umiejętnością odpowiedniego podejścia do seniora. Bardzo dobrze, gdy obie strony chcą współpracować – wtedy opiekunowi jest znacznie lżej zajmować się swoimi bliskimi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że opieka nad osobami starszymi wymaga odpowiedniego podejścia i doświadczenia.
Nie odbierajmy seniorowi poczucia samodzielności
Nic nie jest tak zniechęcające jak odbieranie drugiej osobie poczucia samodzielności – nawet jeśli osoba starsza wymaga naszej pomocy, starajmy się aby jak najwięcej mogła robić sama, chodzi w końcu o pomaganie przy codziennych czynnościach, a nie o wyręczanie. Wiele czynności jest sposobem na zabicie nudy, a także uświadamiają seniorowi, że jeszcze nie jest on całkowicie bezradny. Wszystko co może sprawiać seniorowi trudność jest wskazaniem do wsparcia i pomocy – czasem potrzeba sporo cierpliwości, ponieważ ruchy osób starszych są wolniejsze, czasem pojawiają się problemy z kojarzeniem faktów i osób i może to przeciągać proces wykonywania najprostszych, codziennych czynności.
Pamiętajmy o nawykach seniorów
Każdy ma swoje nawyki, a osoby starsze bardzo trudno się od nich odzwyczajają – podeszły wiek nie jest najlepszym okresem na zmiany, dlatego osoba opiekująca się seniorem musi się zapoznać z jego przyzwyczajeniami i poznaniem rytmu dnia. Pomocny może być harmonogram, do którego będą zapisywane codzienne czynności, dające seniorowi poczucie kontroli nad tym, jak spędza czas. Dobrze, aby opiekunowi byli w stanie dzielić zainteresowania seniora – może to być choćby wspólne oglądanie telewizji, rozmowa czy zwykłe wyjście na spacer.
Co, jeśli sami nie możemy się zająć seniorem?
Wielu seniorów potrzebuje stałej opieki, której nie mogą świadczyć członkowie najbliższej rodziny choćby z powodu zobowiązań zawodowych czy własnych problemów zdrowotnych. W opiece nad seniorem który wymaga stałej opieki może pomóc pielęgniarka, której usługi są bezpłatne, warto również zastanowić się nad zatrudnieniem wykwalifikowanego w pracy ze starszymi osobami opiekuna. Członkowie rodziny mogą starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego na seniora, którym muszą się cały czas opiekować. Warto sięgnąć po pomoc MOPS-u, a także specjalistycznych ośrodków zajmujących się całodobową opieką nad starszymi, szczególnie kiedy świadczenie kompleksowej opieki nad seniorem nie jest możliwe lub kiedy osobie starszej nie można zapewnić tej opieki cały czas.