Zdrowie i Uroda

Skoki ze spadochronem w praktyce

Doznań i przeżyć towarzyszących pierwszemu skokowi ze spadochronem nie da się przekazać słowami. Każdy, kto jest ciekawy całego procesu, krajobrazów widzianych z góry, a przede wszystkim reakcji swojego ciała, powinien spróbować rozrywki, jaką są skoki ze spadochronem. Mało który sport daje większą dawkę adrenaliny we krwi, ponieważ sama świadomość bezwładnego spadania z prędkością 200km/h przysparza dreszczy na skórze.

Spadochron z liczbami

60 sekund – tyle trwa swobodne spadanie z zamkniętym sprzętem, podczas którego dzieje się wszystko. Sam moment zbliżenia się do krawędzi samolotu i oddania skoku, wydają się być chwilą, ale dla samych zainteresowanych są to długie minuty walki nad własnymi słabościami i strachem. Monumentalność ziemi budzi jednak szacunek i świadomość dbałości o własne życie, które jest przy niej jak okruszek. 4000 metrów – to najczęstsza odległość, na jaką wznosi się samolot z adeptem do skoku na pokładzie. Mało? Kiedy perspektywa widoczności będzie już po osiągnięciu pożądanej wysokości, każdy szybko zmienia zdanie.

Pierwszy skok

Pierwsze skoki ze spadochronem zawsze odbywają się w parze z instruktorem i są to tak zwane skoki tandemowe. Trzeba bowiem wiedzieć, że skakać samodzielnie nie można bez wcześniejszego ukończenia specjalistycznego szkolenia AFF. Podczas skoku tandemowego skoczek i instruktor połączeni są specjalną uprzężą. To instruktor jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo skoku i kieruje całym sprzętem. Skoczkowi zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się lotem i obserwować piękno natury.

Skok do uzależnienia

Ekscytacja po oddaniu pierwszego skoku u jednych opada wraz z upływem kilku kolejnych minut spędzanych na ziemskim podłożu, u innych jednak utrzymuje się na stałym poziomie, a nawet popycha do osiągania większych wrażeń. Dla tych, którzy skoki ze spadochronem chcą traktować jako samodzielną przygodę, uprawnione jednostki terenowe udostępniają szkolenia AFF, których zaliczenie może być przepustką do samodzielnie oddawanych skoków. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej, po których następuje egzamin sprawdzający. Cała przekazywana kursantom wiedza oraz wypracowana praktyka skutkują bezpieczeństwem, które w podniebnej sferze jest najważniejsze.

Share:
Metalowy stojak na ręczniki w stylu loft zobacz wiecje zobacz