Ciekawe

Zalety siłowników pneumatycznych

Zalety siłowników pneumatycznych

Siłowniki to elementy, których zadaniem jest przetworzenie energii sprężonego powietrza na energię mechaniczną. W tym celu wykorzystuje się siłowniki o określonej średnicy tłoka, które pozwalają na uzyskanie konkretnego skoku.

Działanie jednostronne i dwustronne

Na rynku znajdują się siłowniki w wersjach działanie jednostronnego lub dwustronnego, a także z tłoczyskiem przechodzącym. Pozycja wyjściowa w wykonaniu jednostronnym wymuszone jest za pomocą sprężyny. W celu zmiany położenia tłoka, konieczne jest podanie sprężonego powietrza.

Nieco inaczej wygląda wykonanie dwuwarstwowe. Zarówno powrót, jak i wysuw tłoka odbywa się przy pomocy sprężonego powietrza. Dodatkowym wyposażeniem siłownika mogą być magnesy. Służą one do amortyzacji końca skoku, a także bezstykowej sygnalizacji jego położenia.

Płynna regulacja pracy

Niektóre siłowniki pneumatyczne zapewniają płynną regulację pracy. Zazwyczaj stosowane są przy obciążeniach poprzecznych i niedużych prędkościach posuwu. Zabezpieczenie przed obrotem realizowana może być przez odpowiedni kształt tłoczyska, a także przy pomocy specjalnego rodzaju prowadnic. Tego typu wykonanie stosowane jest w celu zatrzymania tłoczyska oraz przymocowanych do niego elementów pod kątem stałym.

Wykorzystuje się takie rozwiązanie również do przenoszenia określonego momentu obrotowego. Tego typu siłowniki zaprojektowane są do pracy z nieoklejonym powietrzem, w związku z czym nie wymagają żadnych dodatkowych czynności obsługowych. Jeżeli stosowane jest powietrze olejne, najlepiej kontynuować smarowanie. Smar fabryczny zastępowany jest przez dostarczany w ten sposób smar.

Bezpieczeństwo stosowania

Na rynku znajdują się siłowniki pneumatyczne wyprodukowane z różnych materiałów. Korpus zazwyczaj zbudowany jest ze stali lub aluminium. Tłok wykonuje się z aluminium lub tworzywa sztucznego, natomiast tłoczysko powstaje ze stali nierdzewnej lub chromowanej. Rolę uszczelnienia siłowników pneumatycznych pełnić może na przykład guma lub poliuretan.

Dostępne w sklepach siłowniki produkowane są zazwyczaj z określonymi normami, co zapewnia im pełną zgodność z wyrobami innych producentów. Na etapie produkcyjnym siłowników, największy nacisk położony jest na wysoką jakość ich wykonania, ogólną dostępność i uniwersalność, a także niezawodność urządzeń. Dotyczy to również wszystkich wykonań niestandardowych, dlatego warto wybrać najlepsze siłowniki pneumatyczne.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Share:
https://abuya.pl/odkrywajac-tajniki-ogrzewania-magia-ogrzewacza-gazowego-w-twoim-ogrodzie/ live url chclothing.com