Ciekawe

Kupno nowego samochodu – co należy zrobić?

Wreszcie spełniłeś swoje marzenie o wymianie wysłużonego samochodu na pachnący nowością wóz, który niedawno zjechał z taśmy fabrycznej? Zanim zaczniesz w pełni cieszyć się komfortem płynącym z jazdy, będziesz musiał zmierzyć się z formalnościami, po których dopełnieniu będziesz mógł w pełni legalnie użytkować nowe auto. O czym należy pamiętać? Sprawdź nasze rady!

Rejestracja

W pierwszej kolejności należy zająć się rejestracją pojazdu. W tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji z kompletem dokumentów – dowodem tożsamości, wnioskiem o rejestrację, dowodem własności, kartą pojazdu, wyciągiem ze świadectwa homologacji, potwierdzeniem opłat rejestracyjnych lub oświadczeniem dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów. Po dokonaniu formalności otrzymasz specjalne zaświadczenie, które upoważni Cię do jazdy samochodem przez 30 dni. Po tym czasie z pewnością otrzymasz już dowód rejestracyjny.

Ubezpieczenie

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego, które będzie chronić jego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Podstawową polisą, do której zakupu prawnie zobowiązany jest każdy właściciel wozu, jest OC. Jednak większość osób użytkujących kosztowne, nowe samochody decyduje się poszerzyć podstawowy wariant o polisę AC. Nieobowiązkowa polisa jest zabezpieczeniem przed zdarzeniami losowymi – kradzieżą, całkowitym zniszczeniem lub uszkodzeniem wozu. Wbrew pozorom, kupno całego pakietu kompleksowo chroniącego kierowcę nie musi być drogie. Na stronie mfind.pl znajdziesz prostą w obsłudze porównywarkę, która znajdzie dla Ciebie najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Wyposażenie

Zanim wyjedziesz na drogi swoim nowym wozem, sprawdź jego wyposażenie. Zadbaj o to, aby w bagażniku znalazł się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka i kamizelka odblaskowa.

Share: