Ciekawe

Z jakich drzewek powstają niwaki?

W polskich ogrodach coraz pojawiają się rośliny wywodzące się z innych krajów i kultur. Niestety ich uprawa nie należy do najłatwiejszych, a największą przeszkodą jest rodzaj ziemi i przede wszystkim temperatura. Jak zatem uprawiać egzotyczne rośliny w Polsce?

Ogrody japońskie

Od zawsze dużą popularnością cieszą się ogrody japońskie, w związku z czym w wielu domach hoduje się drzewka bonsai i niwaki. Choć nazwa “bonsai” jest wszystkim znana, to “niwaki” jest dość tajemnicza. Co ciekawe, niektórzy nawet używają ich zamiennie, co jest błędem. Jedyne co łączy te dwa drzewka, to kraj pochodzenia, sposób formowania i wygląd.

Czym różnią się niwaki od bonsai?

Przez wiele osób drzewka te nazywane są polskimi bonsai. Są to tak naprawdę formowane drzewka ogrodowe. Zawsze harmonijnie przycięte tak, aby dopełnić aranżację ogrodu i nadać mu odpowiedni klimat. Przez to, że są tak łudząco podobne do bonsai, wielu ludzi myli te dwie rośliny, co czasem skutkuje błędami pielęgnacyjnymi. Dochodzi również do sytuacji, że ogrodnik niemający doświadczenia z tymi roślinami sadzi bonsai w ogrodzie wśród innych drzew, co następnie skutkuje obumarciem rośliny. Bonsai to drzewko ozdobne i karłowate, które uprawia się w warunkach domowych w donicach. To niwaki nadają się do uprawy w ogrodzie. Ponadto, bonsai samo w sobie jest ozdobą i nie potrzebuje wokół siebie innych roślin, które dopełnią aranżacji lub pejzażu. Natomiast w przypadku niwaków, samotnie rosnące drzewko nie ma najmniejszego sensu, dlatego sadzi się je w grupie. Każde z nich może mieć zupełnie inny kształt, kolor i fakturę.

Z czego powstają drzewka niwaków?

Tak zwane polskie bonsai najczęściej tworzy się z drzewek iglastych – najczęściej z sosen. Sosna nie potrzebuje specjalnych warunków do wzrostu, poza tym ma grubą i ciekawą fakturę kory, która przez swoje spękania nadaje jej wyjątkowy i oryginalny wygląd. Poza tym drzewo to może rosnąć nawet przez 700 lat, więc dzięki regularnym przycinaniu już po kilku latach można uzyskać naprawdę świetny efekt.

Kolejnym przykładem odpowiedniego drzewka jest jałowiec. Jest to drzewo iglaste i wiecznie zielone. Tak samo, jak sosna, nie wymaga szczególnych warunków do zdrowego wzrostu, a samo formowanie jest proste i niepracochłonne. Doskonale prezentuje się z innymi roślinami w ogrodach aranżowanych na styl japoński, nie osiąga bardzo dużych rozmiarów i ma nieco ponad 60 ciekawych odmian.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Share:
Industrialny dębowy stół do salonu