Ciekawe

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Odpowiednie nawadnianie ogrodu to podstawa. Często jednak bywa niezwykle problematyczne – zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni wymagających regularnego podlewania. W tym celu opracowano systemy nawadniania trawników, które czynność tę wykonują automatycznie.

Jak działają automatyczne systemy nawadniające?


Automatyczne systemy nawadniające przeznaczone do ogrodów są podłączane bezpośrednio do ujęcia wody – do studni wyposażonej w specjalną pompę lub do kranu. Woda biegnie przez odpowiednie rury do poszczególnych sekcji systemu kontrolowanych za pomocą sterownika. W sekcjach znajdują się końcówki odpowiedzialne za nawadnianie. Są to:
– zraszacze,
– mikrozraszacze,
– linie kroplujące.
Zaleca się, by w jednej sekcji występował ten sam rodzaj końcówki o podobnej wydajności; dzięki temu istnieje możliwość zapewnienia optymalnego nawodnienia gleby.

Automatyczne nawadnianie trawy


Każdy rodzaj roślinności wymaga zastosowania innego rodzaju końcówek; różnice te wynikają z innych wymagań poszczególnych typów roślin co do poziomu wilgotności gleby, w której wzrastają (inne potrzeby wykazuje żywopłot, inne kwiaty, inne zaś trawa). W przypadku zielonych trawników najbardziej zalecane są systemy zraszaczy wynurzalnych.

Czym są systemy zraszaczy wynurzalnuch?


Zraszacze dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
– wynurzlane, czyli – jak sama nazwa wskazuje – wynuarzające się z ziemi pod wpływem ciśnienia (gdy są nieaktywne, pozostają ukryte i niewidoczne); stosowane przede wszystkim do nawadniania trawników
– niewynurzalne, czyli pozostające cały czas na powierzchni ziemi (są one montowane na metalowych rurkach); stosowane przede wszystkim do nawadniania wyższej roślinności.
Co więcej, zarówno typ wynurzalny, jak i niewynurzalny może wytwarzać statyczny strumień wody. Oznacza to, że końcówka zraszacza jest nieruchoma. W sprzedaży znaleźć można także modele turbinowe, które obracają się i spryskują obszar dookoła. W zależności zamontowanej w urządzeniu dyszy obszar ten może mieć kształt rozmaitych figur geometrycznych – od koła, poprzez kwadrat aż po prostokąt w przypadku zraszania wąskich pasków trawnika.

Zalety automatycznych zraszaczy


Systemy nawadniania trawników firmy http://zielony-trawnik.pl/ dają możliwość oszczędności nie tylko czasu potrzebnego na podlewanie roślinności, ale również wody; za automatyczne nawadnianie trawy odpowiedzialne są specjalnie zaprogramowane sterowniki, które pozwalają na ścisłe kontrolowanie jej zużycia. Niektóre modele posiadają również specjalne czujniki deszczowe, dzięki którym sterowniki dostosowują intensywność nawadniania do panujących warunków atmosferycznych.

Share: