Ciekawe

Dostępne nieruchomości inwestycyjne na Śląsku

Aglomeracja Śląska dynamicznie się rozwija i jest coraz mniej kojarzona z przemysłem wydobywczym. Dostępne nieruchomości inwestycyjne, które bardzo często oferowane są w ramach parków handlowo-przemysłowych, pozwalają na prowadzenie działalności różnym przedsiębiorstwom. Pozostaje jednak pytanie, jakie nieruchomości oferuje aktualnie rynek.

Pojedyncze działki to rzadkość

Niektórzy inwestorzy poszukują działek pod inwestycje, przy czym zależy im na tym, aby działka była samodzielna i nie była wydzielona w ramach prowadzonego w danym mieście parku przemysłowego. Takie działki można czasem znaleźć wśród ofert nieruchomości komercyjnych, jednak pojawiają się one dość rzadko.

Najczęściej oferowane nieruchomości inwestycyjne stanowią część parku przemysłowego lub też sąsiadują z innymi działkami przemysłowymi, na których prowadzona jest określona w planie zagospodarowania przestrzennego działalność przemysłowa. Takie działki są również odpowiednio przygotowane do użytkowania, co nie zawsze jest charakterystyczne dla działek samodzielnych.

Samodzielnie także w parku

Warto jednak pamiętać, że nieruchomości inwestycyjne, dostępne w ramach parków w Siemianowicach Śląskich czy Mysłowicach, są nieruchomościami znajdującymi się na wydzielonych działkach, z określonym prawem własnymi oraz planem zagospodarowania.

W parkach można mieć pewność, że oferowane nieruchomości znajdują się na działkach uzbrojonych, które posiadają odpowiednie przyłącza do mediów, w tym również do sieci miejskiej np. w zakresie CO. Istotna jest również kwestia dojazdu, dlatego w parkach działki znajdują się na utwardzonym gruncie i posiadają odpowiednio utwardzone drogi dojazdowe.

Ważna jest lokalizacja

Najczęściej inwestorom zależy, aby wybrane nieruchomości inwestycyjne były dobrze skomunikowane oraz umożliwiały dojazd także ciężkim samochodom ciężarowym. Dlatego poszukiwane są głównie działki oraz takie nieruchomości, które są położone blisko głównych dróg dojazdowych, w tym w szczególności drogi A1 oraz dróg wojewódzkich.

Dla niektórych producentów ważny jest również transport kolejowy, dlatego sąsiedztwo linii kolejowych wraz ze stacjami załadunkowymi będzie dla nich stanowić ważny argument, przemawiający na korzyść danej nieruchomości inwestycyjnej.

Większość działek inwestycyjnych posiada plan zagospodarowania, co oznacza, że w danej nieruchomości może być prowadzona jedynie określony rodzaj działalności przemysłowej, usługowej lub wytwórczej. Zdarza się jednak, że inwestorzy poszukują konkretnych nieruchomości do wykorzystania jako obiekt hotelowy.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości inwestycyjne

Share: