Rynek nieruchomości na Śląsku – charakterystyka
Górny Śląsk to największa metropolia na terenie kraju. Aglomeracja jest tworzona przez wiele miast, w tym Katowice, Gliwice, Bytom, Zabrze i Sosnowiec, które są ze sobą ściśle połączone siecią dróg zapewniających dobrą komunikację.
Nieruchomości komercyjne
Tego typu nieruchomości cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na terenie Górnego Śląska. Wynika to z kilku przyczyn, w tym z aktywnej polityki władz, które starają się przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów. Dużą wagę przywiązuje się między innymi do rewitalizacji terenów poprzemysłowych, w tym starych budynków, które jeszcze do niedawna raczej odstraszały niż zachęcały do inwestowania na tym obszarze. W dużym stopniu poprawia się także estetyka miast aglomeracji górnośląskiej, co sprawia że przyciągają one więcej turystów. Jest to oczywiście korzystne z punktu widzenia inwestorów, którzy zdecydują się na nieruchomości komercyjne.
Zaletą Górnego Śląska jest także rozbudowana infrastruktura, w tym sieć dróg, które umożliwiają łatwą komunikację oraz szybki transport. Duża i szybko rosnąca populacja sprawia, że jest to bardzo dobry obszar do inwestowania, na przykład popularnymi nieruchomościami komercyjnymi są galerie handlowe.
Rynek mieszkaniowy
Na terenie Górnego Śląska największym rynkiem handlu nieruchomościami są Katowice. W całym regionie dominują przede wszystkim oferty mieszkań z rynku wtórnego, co jest najbardziej widoczne poza Katowicami. Także w Katowicach ceny mieszkań są najwyższe. W sąsiednich miastach aglomeracji lokale mieszkalne są dostępne w znacznie niższych cenach. Najdroższe są Gliwice, najtańszy natomiast Bytom.
Rynek mieszkaniowy na Górnym Śląsku jest bardzo zróżnicowany pod względem dostępności mieszkań i przede wszystkim pod względem cen lokali.
Prognozy rozwoju rynku nieruchomości
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie na Górnym Śląsku nadal będzie można znaleźć wiele ciekawych nieruchomości komercyjnych przeznaczonych głównie pod budowę galerii handlowych i parków rozrywki. Miasta aglomeracji, które straciły wiele zakładów przemysłu ciężkiego, stawiają przede wszystkim na rozwój w kierunku usług oraz turystki.
Na rynku mieszkaniowym można się spodziewać coraz większej liczby nowych inwestycji. Duża populacja aglomeracji zachęca deweloperów do inwestowania w budynki mieszkalne. Prawdopodobnie w najbliższym czasie będzie więc rosnąć liczba ofert sprzedaży nowych mieszkań.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Metropolis